СИНДРОМ СУХОГО ОКА

В теперішній час  в зв’язку  з глобальною комп’ютеризацією  збільшується  кількість скарг людей , які працюють за комп’ютером.

Захворювання органу зору  є окремою темою для дослідження негативного впливу комп’ютера на стан здоров’я людини.  Це сприяло тому,  що сформувалось нове  поняття  в структурі очних захворювань, яке можна позначити, як синдром комп’ютерної втоми. Шкідлива  дія комп’ютера на очі  відбувається поступово, а негативний ефект її  накопичується.  Напружена  робота через певний час може спричинити так званий комп’ютерний зоровий синдром.  В цілому непрофесійна робота за комп’ютером викликає зниження працездатності і функціональну діяльність всього організму.

Комп’ютерний   зоровий  синдром (КЗС) – це порушення зору, що виникає при  тривалій роботі  за комп’ютером. При цьому погляд ретельно фіксується на моніторі і частота кліпання різко зменшується  (за деякими даними, людина за монітором кліпає  в 10-15 разів менше, ніж у звичайному житті), що призводить до пересихання поверхні ока. Часто він посилюється тютюновим димом, кондиціонерним повітрям,  недоліком кисню в закритих офісних приміщеннях.

КЗС  стоїть на першому місці в структурі патології серед користувачів  ПК. Частота виникнення КЗС залежить від тривалості роботи за комп’ютером та типу монітора. Тривала робота за комп’ютером викликає підвищеної зосередженості, що призводить до значних навантажень зорової системи. Більш значні порушення  спостерігаються у дітей та людей  з порушенням акомодації та конвергенції.

 

Скарги що виникають в умовах  комп’ютерного зорового синдрому можна поділити на дві групи:

  • астенопічні скарги:  зниження  гостроти зору в далину та зблизька, порушення акомодації, двоїння, швидке стомлювання  під час читання, зміна  форм  та розмірів об’єктів, зміна кольорового сприйняття, порушення бінокулярного зору.
  • очні скарги:  відчуття важкості,  жару, пісок в очах, біль  під час руху очних яблук, почервоніння очних яблук, сльозотеча, світлобоязнь, відчуття  втомлених очей.

 Поради користувачу

      Не можна  сидіти близько до екрану. Відстань  до монітора  від очей має дорівнювати приблизно  довжині витягнутої руки. Не можна працювати з поставленою  на максимум яскравістю і контрастністю, використовувати додаткове бічне освітлення, краще – зліва.  Не можна  сидіти за комп’ютером в сутінках , або в темряві.  Бажано періодично вставати з–за  комп’ютера і дивитись у вікно, вдалечінь – на небо, траву, дерева. А ще –  кілька разів протягом робочого дня робити  своєрідну  виробничу гімнастику для очей.  Наприклад: відвернутись від монітора, заплющити  очі і швидко – 10-20 разів примружитися, не розтуляючи повіки потім інтенсивно покліпати,   якомога  швидше розплющуючи очі.  Заплющити очі  і намалювати  ними   вісімку, спочатку вертикальну, потім – горизонтальну. Помасажувати  скроні біля кутиків очей круговими рухами кінчиками пальців.  На  закінчення цього не хитрого  комплексу  слід використовувати  «прийоми далекозорості», які розслабляють   м’язи кришталика. Для цього потрібно зафіксувати погляд  на  найвіддаленішій  точці  в межах  видимості, а потім плавно перевести погляд на кінчик власного носа. Або прикріпити до найближчої шибки паперову мітку, потім по черзі дивитись то на неї, то на дерево за вікном.  Повторювати вправи 10-15 разів, що найменше –  тричі на день.

Комплекс вправ  для розслаблення очей.

1. Пальмінг.

Закрийте очі долонями, щоб не було «щілочок»  світла.  Шию і хребет тримайте прямо, водночас усі м’язи повинні бути розслаблені. Можна о обпертися ліктями  на стіл. Руки повинні залишатися рівними.  Ваші долоні  і пальці повинні бути розслаблені. Не тисніть на очі.  Очі повинні вільно  відкриватися і закриватися під долонями. Закрийте очі.  Відкладіть думки. Уявіть собі абсолютно чорний колір. Намагайтеся повністю розслабити очі. Подивіться «в темряву». Почніть з 20 сек.  поступово збільшуючи час  дійдіть до 20 хв.

2. «Крізь  пальці» (20-30 разів).

Розташуйте руки перед очима з   розімкненими пальцями. Дивіться крізь пальці в далину. Плавно повертайте голову  праворуч, ліворуч, Руки немов «пропливатимуть» повз вас. Зробіть  три повороти з відкритими та три – із закритими очима.

3. «Пишемо носом».

Закрийте очі і уявіть, що ваш ніс  –  це олівець. «Напишіть»  у повітрі літери, квадратики, кружечки, назви міст  і інші фігури.

Всім людям з напруженим режимом  зорової роботи , або ослабленим зором потрібно споживати продукти які зміцнюють   судини сітківки ока:  чорницю, чорну смородину, шипшину, журавлину, моркву. У їхньому раціоні, мають бути також печінка тріски, та зелень –  петрушка, салат, кріп, зелена цибуля.  Можна приймати готові препарати , які містять  чорницю, каротиноїди, селен, цинк, мідь, аскорбінову кислоту,  токофероли. Доцільно пити більше рідини – це підтримує необхідний рівень вологи в тканинах. останніми роками розроблено також десятки спеціальних препаратів для  компенсації сухості  очей. Дедалі ширше використовуються  також очні краплі, які мають  антиоксидантну  дію.

Слід звернути увагу, що інколи в аптеках, тим, хто просять «щось від втомлених очей» пропонують краплі, котрі швидко знімають почервоніння, проте, звуження судин, які живлять кон’юктиву, може погіршити  її кровопостачання і ускладнити проблему. Тому, препарати  вам має  порекомендувати досвідчений лікар, а не  просто  фармацевт в аптеці.

Рекомендується також комп’ютерні окуляри при умові наявності якісного антирефлексного покриття, захищають від  короткохвильового  випромінювання у спектрі  синього та фіолетового кольору. Комп’ютерні окуляри рекомендуються  як для  людей з нормальним зором, так і для людей які потребують корекції.  лінзи цих окулярів повинні бути з діоптріями.

Підготувала лікар-офтальмолог Парфенюк Л.М.