Реабілітація постінсультних станів
Що таке інсульт?
Інсульт – це судинна катастрофа, яка виникає внаслідок закупорювання, або розриву судин головного мозку. Судини страждають і тим самим впливають на загальну роботу мозку.
У чому криється небезпека?
Найбільше при інсульті страждають функції головного мозку. У зв’язку з тим, яка ділянка мозку була уражена, виникають проблеми із мовленням, координацією, пам’яттю та зором. Виникають значні проблеми з комунікацією. Втрачається не лише здатність говорити, а й чітко розуміти мову оточення. Втрата когнітивних та фізичних функцій може бути довгостроковою або постійною
Інсульт може викликати частковий або повний параліч по одній стороні тіла. Це серйозно обмежує рухову здатність людини, інколи призводить до інвалідності. Також виникає загроза мозкових набряків. Це значно ускладнює стан та ще більше травмує клітини мозку.
Які бувають інсульти?
Інсульти поділяються на два види: ішемічні та геморагічні. Характерною ознакою ішемічного інсульту є закорковування судин холестериновими бляшками. Це призводить до кисневого голодування певних ділянок мозку та порушення кровопостачання. Геморагічний інсульт – це крововилив в головному мозку, який виникає внаслідок розриву судин.
Ступені складності захворювання?
Все починається із транзиторних ішемічних атак. Виникає спазм судин головного мозку, який, зазвичай, минає без ускладнень. Це попереджувальний стан, що триває не більше ніж добу. Ішемічний інсульт, залежить від локалізації ураження. Він добре піддається лікуванню та завдає відносно меншої шкоди. Геморагічний інсульт лікувати складніше. Оскільки, у випадку геморагічного інсульту, в головному мозку накопичується рідина та кров, а це часто призводить до летальних випадків.
Чи можливо попередити інсульт?
Варто зважати на фактори ризику, такі як: вікова категорія, генетична схильність, проблеми з артеріальним тиском, цукровий діабет, вживання шкідливих речовин та жирної їжі. З віком, ризик виникнення інсульту значно зростає. Недуги перенесені в родині посилюють ймовірність ураження судин головного мозку. Проблеми із високим артеріальним тиском призводять до пошкодження судин. Цукровий діабет сприяє утворенню тромбів. Шкідливі звички підвищують рівень холестерину в крові, що, своєю чергою, погіршує прохідність судин. Точно передбачити інсульт неможливо, проте є змога його попередити чи запобігти цьому явищу. Важливо пам’ятати про те, що краще лікування – це профілактика.
Як діагностувати інсульт вдома?
При інсульті дуже швидко наростає неврологічна симптоматика. За декілька хвилин постраждалий може спостерігати різку слабкість в кінцівках, сповільненість мовлення, втрату координації, головний біль, короткотривалу або абсолютну втрату зору.
В чому полягає суть реабілітації після перенесеного інсульту?
У випадку постінсультних станів, реабілітацію слід розпочинати якомога раніше. Все починається із мобілізації пацієнта. Спершу в ліжку, потім за межами ліжка, тоді в межах палати, далі коридор і зал фізичної реабілітації. Чим швидше ми станемо до роботи з відновлення рухової активності, мовленнєвих навичок та зору, тим вищі шанси відновити їх повною мірою.
Чи можливо відновитися з допомогою реабілітації?
Якщо постраждалому вчасно надано інтенсивну терапію, то вже на другий-третій день, з ним потрібно розпочинати роботу в ліжку. Частково відновлювати рухи, працювати з мовленням, навчати уражену частину мозку заново працювати. Або ж допомогти тій частині, яка її де компенсує, запустити роботу кінцівок належним чином.
Як швидко варто розпочинати реабілітацію?
Допомога, при інсульті, повинна надаватися невідкладно. Якщо вдасться вчасно відновити кровообіг, шанси повернути втрачені функціональні можливості зростають значною мірою. Люди, які перенесли інсульт, мають підвищену схильність до повторного приступу, тож нехтувати постінсультною реабілітацією категорично протипоказано.
Рекомендації лікаря при постінсультних станах?
Ті, хто переніс інсульт, повинні інтенсивно моніторити артеріальний тиск, пильно слідкувати за харчуванням та вести активний спосіб життя. Рекомендовано дозовані фізичні навантаження, як профілактику інсультів, за умови урахування всіх супутніх захворювань, ступеню складності, а також рівня ураження судин головного мозку. Наша мета – навчити пацієнта самостійному самообслуговуванню та максимальній незалежності по життю.